PROGRAM 2020 

Torsdag 7 maj

18.00-20.00 Program och vandring, Mollaryd

 

Fredag 8 maj

18:00-22:00 Författarscenen, Kulturhuset Oceanen

22.00-01.00 Efterfest med liveakter

 

Lördag 9 maj

Kulturhuset Oceanen

12.00-18.00 Textmässa + Dagsprogram (vån 2)

12.00-17.00 Barnens Textival (vån 2)

16.00-22.00 Författarscenen (vån 1)

22.00-01.00 Efterfest med liveakter (vån 1)

 

Söndag 10 maj

Göteborgs Litteraturhus

14.00-19.00 Program 

Torsdag 7 maj

18.00-20.00 Program och vandring, Mollaryd (Tba)

 

Fredag 8 maj

Författarscenen

Kulturhuset Oceanen

18.00-19.15

Samtal och läsningar (norska, danska, svenska)

Ingvild H. RishøiVinternoveller (2019), Jonas EikaLageret Huset Marie (2015) Efter Solen (2020), Andrzej TichýRenheten (2020). Samtalsledare: Sara Abdollahi

 

 

19.15-20.15

Samtal och läsningar (franska, svenska)

Mehdi Meklat, Badroudine Said Abdallah, Arbetsförnedringen (2020, IT-lit, översättning Jenny Högström) Samtalsledare: Jenny Högström

 

 

20:30- 21:20

Läsningar poesi & prosa

Johan Jönson, Marginalia/Xterminalia (2019)

Lina Rydén Reynols, Läs mina läppar (2019)

Karl Daniel Törnkvist, Himlen (2020)

Balsam Karam, Händelsehorisonten (2018)

 

 

22:00-01:00

Efterfest Oceanen

Liveakt: Elena Setien (Spanien)

 

Lördag 9 maj

Kulturhuset Oceanen

12.00-18.00

Textmässa + Dagsprogram (vån 2)

12.00-17.00

Barnens Textival (vån 2)

Författarscenen vån 1 

16:00-16:50

Samtal: Omsorg, kärlek

Helena Granström, Betydelsen av kärlek (2020), Jonas Brun, Omsorg (2019), Karl Daniel Törnkvist, Himlen (2020). Samtalsledare: Elisabeth Hjorth

 

 

17.00-18.00

Samtal: Arbete, klass, litteratur

Elise Karlsson, Gränsen (2018) / Klass (2017), Johan Jönsson, Marginalia/Xterminalia (2019),

Marie Norin, 11.05.05-14.10.17: dikter (2015), Adam Westman, Taberg (2019). Samtalsledare: Johannes Björk

 

 

18.00-18.50

Samtal: Scandinavian Star, pengar, trauma, förlust

Asta Olivia Nordenhof, Penge på lommen (2020), Lina Rydén Reynols, Läs mina läppar (2019), Balsam Karam, Händelsehorisonten (2018). Samtalsledare: Karin Brygger

 

 

19:10-20:00

Samtal: Care work (tyska, svenska)

Anke Stelling, Bodentiefe Fenster (2015), Fürsorge (2017). Samtalsledare: Valle Wigers Programpunkten presenteras i samarbete med Goethe-Institut Schweden

 

 

20:00-20:45

Samtal och läsning: Cœur de lion (engelska, svenska)

Ariana Reines, Cœur de lion (2020), Sami Aidi, översatt Cœur de lion till svenska

Samtalsledare:  Helena Fagertun Programpunkten presenteras i samarbete med It-lit.

 

 

20:45- 21:30

Läsningar poesi och prosa

 

Asta Olivia Nordenhof, Penge på lommen (2020)

Jonas Brun, Omsorg (2019)

Elise Karlsson, Gränsen (2018) / Klass (2017)

Adam Westman, Taberg (2019)

Helena Granström, Betydelsen av kärlek (2020)

Marie Norin, 11.05.05-14.10.17: dikter (2015)

 

 

22:00-01:00

Efterfest med Club Clandestino

Onipa (England / Ghana)

 

Söndag 10 maj

Göteborgs Litteraturhus

14.00-19.00 Program